Borose
Borose
Borose
Logo BROSE

Zbuduj z nami dom marzeń

Zadzwoń 694 438 879

BROSEWyburzanie ścian: legalnie i bez problemu

Gdy kupujemy mieszkanie, czy to w stanie surowym, czy z rynku wtórnego, może się okazać, że jego rozkład pomieszczeń nie w pełni nas satysfakcjonuje. Czasem po latach, w ramach przeprowadzanego remontu, chcielibyśmy zmniejszyć jakiś pokój, powiększając przy tym drugi. W takich sytuacjach jedynym wyjściem będzie wyburzenie ścian. Zanim jednak zabierzemy się do planowania takiego przedsięwzięcia, warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy.

Opcja łatwiejsza: ściany działowe

Bez żadnego pozwolenia i konsekwencji możemy wyburzać jedynie ściany działowe, gdyż w przeciwieństwie to tzw. ścian nośnych, nie ingerują one w konstrukcję budynku. Ściany działowe stawiane są wewnątrz obiektu po zakończeniu budowania całej konstrukcji, a ich jedyną funkcją jest po prostu rozdzielenie poszczególnych pomieszczeń (przynajmniej w teorii – o czym kilka zdań dalej). Najlepiej rozpoznać je po tym, że ich grubość nie przekracza ok. 15 cm (można z łatwością to sprawdzić, gdy w ścianie znajdują się drzwi, gdy zaś ich nie ma – po prostu spróbować wywiercić dziurę wiertarką). Sprawa komplikuje się jednak, gdy mamy do czynienia ze starym budownictwem – kiedyś bowiem na dwóch piętrach stawiano jedną ścianę działową nad drugą, z pominięciem istotnych elementów konstrukcyjnych, tak, aby ta niższa stanowiła podporę dla znajdującej się powyżej. Oczywiście, w takim wypadku ściany dolnej nie wolno nam wyburzyć. W kwestiach spornych najlepiej więc zasięgnąć porady fachowca od budownictwa.

Ściany w bloku wyburza się w kierunku od góry do dołu, zaczynając od jej środka. Uprzednio należy jednak sprawdzić, czy aby w przeznaczonej do wyburzenia ścianie nie znajdują się przewody elektryczne bądź rury, a jeśli tak, to przewidzieć, jak będą biegły ich drogi po jej usunięciu. Ponadto, trzeba ocenić, z jakiego tworzywa wykonana jest dana ściana – może być murowana, szkieletowa bądź drewniana – od tego zależeć będzie kwestia, w jaki sposób najlepiej będzie ją rozbierać. Choć z pozoru zburzenie ściany wydaje się być łatwym zajęciem, warto do tego zadania zatrudnić specjalistów, którzy wiedzą dokładnie, jakie należy zachować zasady bezpieczeństwa (chociażby ze względu na osypujący się ze ściany pył) i jak postępować, aby niczego nie uszkodzić. Zazwyczaj takie roboty wykonywane są przez co najmniej dwie osoby, gdzie jedna znajduje się na podwyższeniu lub drabinie, odkuwając kolejne elementy ściany, druga zaś przekłada je na podłogę.

Ściany nośne: czy można w ogóle je wyburzyć?

Wyburzanie ścian nośnych, czyli konstrukcyjnych, nie jest wbrew pozorom całkowicie niemożliwe. Takie działanie jednak wymaga już koniecznej konsultacji ze specjalistą, który sporządzić musi projekt przebudowy po wyburzeniu, a także – pozwolenia z urzędu. Zwykle na miejscu wyburzonej ściany montuje się podciąg, którego funkcją jest przeniesienie części ciężaru ze stropu i sąsiednich ścian. Czasem jednak konieczne może być postawienie kilku słupów.

Ściany konstrukcyjnej nie można będzie wyburzyć w wypadku, gdy przechodzi przez nią pion wentylacyjny, a mieszkamy w bloku bądź domu wielorodzinnym. Jeśli chodzi o instalację elektryczną, projektant ustalić musi, gdzie zostanie ona później rozprowadzona.

Wszystkich, którzy szukają specjalistów od wyburzania ścian na terenie Warszawy i okolic, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy. Nasi eksperci wykonają całą pracę według projektu architekta bądź zamysłu klienta, a po zakończeniu robót wyniosą cały gruz, pozostawiając pomieszczenie w odpowiednim stanie.