Budowa wymarzonego domu: jak wygląda w pigułce
Po podjęciu decyzji o budowie wymarzonego domu nastąpić może moment konsternacji: od czego zacząć, co zrobić, jak krok po kroku proces będzie wyglądać? Aby jak najbardziej zminimalizować stres towarzyszący temu przedsięwzięciu, warto dowiedzieć się ogólnie, jakie są poszczególne etapy budowy, od samego początku aż do momentu wprowadzenia się. Poniżej przedstawiamy artykuł zawierający wszystkie niezbędne informacje na ten temat w pigułce.
Etap: „przed”
Krokiem poprzedzającym jakiekolwiek działania musi być decyzja: jak ogólnie chcemy, aby wyglądało nasze przyszłe gniazdko, jakiej wielkości ma być budynek oraz cały teren? Oczywiście, niezwykle ważnym elementem jest to, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na całą inwestycję – wliczając w koszta oprócz samych usług budowlanych także takie wydatki, jak opłacenie architekta, zakup materiałów oraz całego wyposażenia. Następnie przystępujemy do wyboru działki. Tutaj istotną rolę odgrywają takie aspekty, jak jej lokalizacja, kształt czy też dostęp do mediów. Gdy znajdziemy już wymarzoną lokalizację, musimy zapoznać się z takimi dokumentami, jak księga wieczysta i plan zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem jest wybór projektu domu bądź stworzenie go wspólnie z architektem, zdobycie pozwolenia na budowę, a wreszcie – wybór firmy, której chcemy powierzyć działania i wmurowywanie pierwszego kamienia!
Krok pierwszy: stan zero
Po zakończeniu wszelkich działań przygotowawczych, możemy rozpocząć działania w terenie. Budowę inicjujemy od ogrodzenia terenu, wytyczenia granic budynku oraz oczywiście postawienia fundamentów. Jeśli nasz projekt zakłada istnienie piwnicy, należy utworzyć podpiwniczenie, tzn. podłogi oraz strop nad piwnicami. Etap ten zakłada również rozprowadzenie kanalizacji.
Krok drugi: stan surowy otwarty
Gdy wykonamy już wszelkie kroki podstawowe, możemy przejść do etapu faktycznego murowania naszego domu. Ekipa budowlana zabiera się za stawianie ścian, stropów i dachów, tworzenie poddasza oraz komina, jak również wstępnego pokrycia dachowego. Etap obejmuje również budowę schodów. Po jego zakończeniu szkielet naszego wymarzonego gniazdka stoi już w terenie!
Krok trzeci: stan surowy zamknięty
Ten etap zakłada „zamknięcie” budowli przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi, czyli wstawienie drzwi i okien, a także wykonanie instalacji oraz położenie suchych tynków. Należy zadbać również o ocieplenie domostwa, utworzenie finalnego pokrycia dachowego oraz wzniesienie ścianek działowych.
Krok czwarty: wykończenie i montaż
Wykończenie kuchni i łazienki („biały montaż”), utworzenie wszelkich instalacji wewnętrznych czy ułożenie podłóg to zadania, które wykonuje się na tym etapie budowy. Ponadto, budowlańcy dbają również o wykonanie ogrodzenia, podjazdów czy wreszcie – malowanie ścian na nasze ulubione kolory. Po tym kroku, dom znajduje się w stanie „pod klucz” - oznacza to, że zostało nam już tylko meblowanie, zaś wszelkie działania budowlane uznać można za zakończone!
Krok ostatni: zakończenie budowy
Finalnym krokiem naszego przedsięwzięcia jest powiadomienie odpowiednich organów o zakończeniu budowy i zameldowanie się. Teraz należy już tylko dopełnić wszelkich formalności i możemy przejść do bez wątpienia najprzyjemniejszego etapu z całości: meblowania i urządzania wnętrza – tak, aby upragniony dom jak najbardziej spełniał nasze najskrytsze marzenia. Firma Borose świadczy kompleksowe usługi budowlane w Warszawie i okolicach, dbając o wszelkie formalności i realizując inwestycje od początku do końca – aby proces budowy wymarzonego domu przebiegł sprawnie, profesjonalnie i bez żadnych niepotrzebnych zmartwień. Wystarczy tylko dostarczyć nam projekt od architekta, a my zajmiemy się całą resztą. Z nami dom Twoich marzeń znajduje się w zasięgu ręki.