Borose
Borose
Borose
Logo BROSE

Zbuduj z nami dom marzeń

Zadzwoń 694 438 879

BROSE Znaczenie i rodzaje elewacji

Elewacja to zewnętrzna część ścian, a dokładniej to, czym one są pokryte. Jest to niezbędny element każdego budynku i pełni różne funkcje. Dlatego trzeba dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb. W pierwszej kolejności przedstawimy kilka uwag wstępnych na temat estetyki. Później natomiast dowiesz się trochę więcej o wybranych rodzajach elewacji oraz wadach i zaletach różnych materiałów.

 

Wygląd elewacji

To elewacja jest wizytówką całego budynku. To po niej widać, jaki gust ma właściciel inwestycji i czy dom jest wykonany porządnie, czy nie. Dlatego ważne jest, aby budynek dobrze się prezentował.

Kiedy stawia się swój własny dom, to chce się, aby wyglądał dokładnie tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że budynek niezależnie od tego, jak piękny jest, jeśli nie komponuje się z otoczeniem, nie będzie odbierany dobrze. Na przykład budynek w stylu industrialnym nie będzie dobrze wyglądał w otoczeniu drewnianych domków i odwrotnie. Dlatego warto czasem nagiąć swoją wizję pod ogólne rozplanowanie terenu, co wyjdzie z korzyścią dla Ciebie i sąsiadów.

 

Rodzaje elewacji

Istnieje wiele rodzajów materiałów, których można użyć do zrobienia elewacji. Każdy z nich ma jednak pewne zalety i wady.

 

Tynk

Jest to najczęściej wykorzystywany do tego celu materiał. Wynika to z tego, że jest w stosunkowo niskiej cenie, jak na materiały, które można użyć do tworzenia elewacji. Pozwala także na nadanie budynkowi właściwie dowolnego koloru. Tynki można podzielić na dwie grupy: cienko i grubowarstwowe. Grubowarstwowe można podzielić na dwa rodzaje: cementowo-wapienne i cementowe. Te pierwsze wykazują duże zdolności paroprzepuszczalności, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu pleśni na ścianach, a także są bardzo trwałe. Z drugiej jednak strony łatwo chłoną wodę i nie są odporne na kurczenie się, więc z łatwością pękają. Tynki cementowe są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i mają niską chłonność wody, ale ich złe położenie może spowodować pęknięcia już przy samym schnięciu.

Tynki cienkowarstwowe dzielą się na następujące rodzaje: mineralne, akrylowe, silikonowe i silikatowe. Te pierwsze dobrze współpracują z temperaturami i nie psują się ani od słońca, ani od mrozu, łatwo jednak ulegają korozji. Tynki akrylowe z kolei są odporne na deszcz, ale nie najlepiej chronią przed mrozem i gorącem. Silikonowy natomiast stanowi skuteczne przeciwdziałanie deszczowi, słońcu i zabrudzeniom. Ostatni, sylikatowy, nie odznacza się wyjątkową skutecznością, ale też nie stanowi złego rozwiązania.

 

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny jest coraz częściej wybieraną opcją. Wynika to z tego, że we współczesnym budownictwie panuje trend łączenia minimalizmu z funkcjonalnością. Ten materiał jest właściwie kwintesencją tego prądu. Surowy materiał, który jest wytrzymały, stanowi dobrą termoizolację i nie ulega zmiennym warunkom pogodowym. Dodatkowo można samemu zdecydować, jaka faktura bardzie odpowiadała naszym gustom: gładka lub chropowata.

 

Blacha

To niskobudżetowe rozwiązanie dla fanów surowej i minimalistycznej estetyki, która opiera się na prostych kształtach. Nie jest to materiał niezniszczalny, ale z pewnością bardzo odporny na warunki pogodowe i zapewniający w domu przyjazne warunki. Ciekawie sprawdza się także w nowoczesnych projektach, łączących klasykę z postmodernistycznymi koncepcjami.

 

Tapeta elewacyjna

To rozwiązanie, które może stanowić odpowiedź na wiele problemów, związanych z wyglądem budynku. Tapetę elewacyjną, jak łatwo się domyślić, nakleja się na elewację. Można jej nadać dowolny wygląd, dlatego Twój dom może wyglądać tak, jak w twoich marzeniach. Jest to bardzo tanie rozwiązanie. Istnieje więc możliwość wybrania taniej, ale skutecznej i w nieopowiadającym nam stylu elewacji, po czym naklejenia na nią widoku, jakiego sami oczekujemy.

 

To tylko niektóre z typów elewacji. Więcej można dowiedzieć się z artykułu „Elewacja z naturalnych materiałów”.