Borose
Borose
Borose
Logo BROSE

Zbuduj z nami dom marzeń

Zadzwoń 694 438 879

BROSE Najczęstsze błędy przy budowie domu

Błędy przy budowie domu to jedne z najtragiczniejszych w skutkach. Budowa domu to zazwyczaj inwestycja naszego życia i chcemy spędzić w nim jeszcze ładnych parę lat. Dlatego nie możemy sobie pozwolić nawet na najmniejsze pomyłki, ponieważ inaczej będziemy borykać się z nimi do końca życia lub do bardzo kosztownego remontu.

Najczęstsze błędy występują podczas budowy domu metodą tradycyjną. Nowoczesne technologie takie jak prefabrykaty znacznie ułatwiają pracę i obniżają możliwość pomyłki. Są to jednak droższe rozwiązania, dlatego wiele osób wciąż decyduje się na stary model budownictwa.

Błędy w tej dziedzinie można popełniać na każdym etapie budowy, od wytyczania terenu prace wykończeniowe.

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że teren wytyczony pod budowę jest dobrze wymierzony. Przesunięcie go w którąkolwiek stronę nawet delikatnie może spowodować spore komplikację i konieczność nanoszenia poprawek na projekt.

Kolejną rzeczą, jakiej należy dopilnować, a która jest bardzo ważna jest hydroizolacja fundamentów. Grunt gromadzi w sobie wilgoć. Jeżeli nie zabezpieczy się przed nią fundamentów, pojawi się w piwnicy, a z czasem także i w innych kondygnacjach budynku. Brak odpowiedniej izolacji może spowodować tzw. podciąganie kapilarne. Co to takiego? Materiały budowlane nasiąkają wodą i przekazują ją jak rury do wyższych partii. Trzeba więc przyłożyć dużą wagę do izolacji fundamentów i ścian fundamentowych.

Niebezpiecznym błędem dla konstrukcji na etapie murowania ścian jest zastąpienie zaprawy murarskiej pianką poliuretanową przy wypełnianiu spoiny pionowej. Zaprawa murarska, jak sama nazwa wskazuje służy do murowania, łączy zatem dwa elementy ze sobą. Pianka poliuretanowa natomiast ma na celu uszczelniać. Nie połączy jednak trwale dwóch elementów.

Kiedy konstrukcja murowana już stoi pora na strop. Źle zrobiony może być bardzo niebezpieczny dla mieszkańców. Najczęściej popełnianym błędem jest niezapewnienie odpowiedniej sztywności i wzmocnienia stropu gęstożebrowego przy ściankach działowych. Posiadają one mniejszą wytrzymałość, dlatego konieczne jest wzmocnienie w tych miejscach stropu. Może to prowadzić do ugięcia się go i powstawania rys. Z kolei stropy żelbetonowe często mają źle przygotowane szalunki i źle ułożone pręty zbrojeniowe.

Prace wykończeniowe to istne pole minowe jeżeli chodzi o usterki. Źle wymierzone okna, zbyt duży ciężar konstrukcyjny, położony na nie spowoduje ich wypaczenie i nieszczelność. Dokładnie to samo może wydarzyć się z drzwiami. Nierówna podłoga, krzywe kafelki to tylko niektóre z błędów jakie można popełnić podczas prac wykończeniowych.

Jak zapobiec tym problemom i cieszyć się życiem w wygodnym domu? Zatrudnić doświadczonych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak należy wykonać każdą rzecz.

 

Dowiedz się, jak uniknąć tych błędów bez dogłębnego poznawania procesu budowu: Nadzory budowlane - zapobieganie nieprawidłowościom i bezpieczeństwo.