Borose
Borose
Borose
Logo BROSE

Zbuduj z nami dom marzeń

Zadzwoń 694 438 879

BROSE Dziennik budowy – do czego służy i dlaczego powinieneś zwrócić na niego szczególną uwagę

Co to jest dziennik budowy?
Dziennik budowlany to dokument, na który należy bardzo uważać i korzystać z niego według reguł ściśle wyznaczonych w ustawie o prawie budowlanym. Należy w nim zapisywać informacje o postępie prac ich jakości oraz o ważnych zdarzeniach, jakie miały miejsce na placu budowy. Często jest przez to też stosowany jako narzędzie do zarządzania budową.

Dziennik budowy jest potrzebny do każdego placu budowy, rozbiórki lub wyburzania. Warto pamiętać, że jest to urzędowy dokument, którego role opisano w Ustawie Prawo Budowlane oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26.06.2022 r. Dziennik budowy jest wydawany przez organ, który wydał pozwolenie na budowę. Należy zakupić dziennik, dać go właśnie temu organowi, który go ostempluje z obu stron i zarejestruje. Odbywa się to za opłatą.

Dziennik budowy zostaje wydany przez odpowiedni organ w ciągu trzech dni od pozwolenia na budowę lub kiedy inwestor nabył prawo do wykonywania robót.

Jak zdobyć dziennik budowy?
Dziennik budowy należy kupić. Można je znaleźć w księgarniach albo w sprzedaży druków w urzędzie. Musi mieć on format A4, numerowane strony oraz musi być zabezpieczony przed dekompletowaniem. Wszystko musi być sporządzane w dwóch wersjach, aby zawsze istniała kopia w razie czego.
Dziennik nie musi być duży. Przy dużych budowach wystarczy mniej więcej dwadzieścia stron. Jeżeli zabraknie stron, to wtedy należy udać się do urzędu w tej samej procedurze po kolejny.

Jak prowadzić dziennik budowy?
Przede wszystkim za dziennik budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy. To on ma obowiązek czuwać nad bezpiecznym przechowywaniem go i nad prawidłowym uzupełnianiem wpisów. W przypadku kradzieży, zniszczenia lub zgubienia dziennika karę w postaci mandatu ponosi właśnie on. Wtedy też należy zgłosić tę sprawę do urzędu, który wydał ów dziennik.
Wpisy do dziennika z placu budowy powinny być wyczerpujące i czytelne. Jeżeli popełni się błąd, należy go skreślić tak, aby było widać, co było tam wcześniej napisane.
Uzupełniać dziennik mają prawo tylko następujące osoby: kierownik budowy, inspektor nadzoru budowlanego, inwestor, projektant, kierownik robót budowlanych, geodeci pracujący na terenie tej budowy, pracownicy kontroli i organów nadzoru budowlanego.
Oprócz prowadzenia dziennika zaleca się prowadzić dokumentację fotograficzną.

 

 Kierownik budowy uzupełnia kierownik budowy. Dowiedz się więc więcej o jego zadaniach: Kierownik budowy: obowiązki,, prawa, regulacje.