Borose
Borose
Borose
Logo BROSE

Zbuduj z nami dom marzeń

Zadzwoń 694 438 879

BROSEStany surowe: co to oznacza, jakie są rodzaje?

Jednymi z najbardziej kluczowych etapów budowy są tak zwane stany surowe. Określenie to oznacza, że dom nie jest jeszcze wykończony, jednak posiada już dach, a także wykonano w nim podstawowe roboty konstrukcyjne. Wyróżniamy dwa etapy stanu surowego.

Stan surowy otwarty: mury, stropy, schody i kominy

Pierwszy z nich nazywa się stanem surowym otwartym. Budynek taki oprócz więźby dachowej, czyli drewnianego stelażu dachu, posiada już jego wstępne pokrycie, a także ściany nośne, kominy oraz betonowe schody. Gdy nasz przyszły dom posiadać ma finalnie ściany dwuwarstwowe, na tym etapie stawia się jedynie ich zewnętrzną część, czyli mury.

Jeśli planujemy wstrzymanie budowy na tym etapie, ważne jest, aby zabezpieczyć otwory w ścianach deskami bądź specjalną folią. Jest to bezpieczny moment na przerwę w pracach, bowiem budynek jest już wstępnie zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych, w ciągu zimy ściany zdążą wyschnąć, zaś w środku nie znajdują się jeszcze żadne przedmioty, które stanowić by mogły atrakcyjny łup dla złodziei.

Czas trwania prac na tym etapie wynosi średnio od miesiąca do czterech miesięcy.

Stan surowy zamknięty: okna i drzwi

Kolejny jest stan surowy zamknięty. Jak sugeruje nazwa, na tym etapie „zamyka” się budynek przed działaniem środowiska zewnętrznego, tzn. montuje okna i drzwi, a także zapewnia finalne pokrycie dachu. Jeśli nasze przyszłe lokum przewiduje istnienie garażu, w tym kroku należy również wstawić drzwi garażowe. Wykonuje się też orynnowanie. Stadium to obejmuje także postawienie ścian działowych. Gdy chcemy rozpocząć tynkowanie domu podczas okresu zimowego, należy zadbać o to, aby utrzymywać w nim odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, aby zaprawa miała odpowiednie warunki do wysychania.

Prace do momentu zakończenia stadium stanu surowego zamkniętego zajmują zwykle od trzech do pięciu miesięcy.

Ważne informacje

Na etapie stanu surowego głównymi pracownikami są murarze, dekarze oraz cieśle.

Można powiedzieć, że zakończenie budowy w stadium stanu surowego wiąże się z najbardziej widowiskowym efektem w trakcie całych prac. Przyszli mieszkańcy mogą zobaczyć na własne oczy wmurowane ściany, wejść do środka budynku i przejść się po pomieszczeniach, w których już niebawem będą spędzać swoje życie.

Warto pamiętać o fakcie, że w polskim budownictwie nie istnieje prawnie określona definicja „stanu surowego”. Z tego też powodu powinno się dokładnie ustalić z ekipą budowlaną oraz zawrzeć w umowie szczegółowy zakres robót, które chcemy, aby były wykonane na danym etapie.

Firma Borose oferuje między innymi oddawanie domów w stanie surowym, na terenie Warszawy oraz okolic. Po tym etapie można oczywiście kontynuować współpracę, tak, aby doprowadzić budowę do samego końca. Przeprowadzamy wszystkich klientów przez te niezmiernie ważne etapy z najwyższym profesjonalizmem i dbałością o szczegóły.